AU PAIR VIZE NEDIR- NASIL ALINIR?

Kelime anlamı ile anne yardımcılığı olan Au Pair; Bir uluslararası kültürel değişim programıdır. Amaç; gençlerin farklı ülkelerdeki bir aile yanında kalarak, o ülkenin dilini ve kültürünü öğrenmesidir.

Türkiye, Avrupa Birliği’ne üye başvurusunda bulunduğu ve bir NATO Ülkesi olduğu için AuPair programına dahil edilen ülkeler arasında yer almaktadır.

Katilimci kisi, Au Pair ailenin bir üyesi olarak kabul edilir ve genel olarak günde 5, haftada 25 saat anneye yardım eder. Aynı zamanda 2 akşam babysit (çocuklarla akşam/gece birlikte evde kalmak) olur. Genellikle evi ve kendi odasını temiz, düzenli tutması için hafif ev işleri yapması ve çocuklarla ilgilenmesi beklenir. Au Pair, genelde bebek bakımından sorumlu değildir ve en az anaokulu ve üzeri yaş grubu çocuklarla ilgilenir. Bebek bakımı için ise konusunda eğitim almış adaylar istenmektedir.

Katilimci kisi, daha sonra vizesini öğrenim vizesine çevirebilir ve meslek okullarında, halkla ilişkiler, yönetim, muhasebe, bankacılık, turizm vb. birçok konuda devlet okullarında eğitim alabilir.

Avantajlar

Au-pair sisteminin en önemli avantajlarından birisi maliyetlerin oldukça düşük olmasıdır. Sadece danışmanlık ücreti, uçak bileti ve vize ücreti ödenmektedir ve bu ücretler gidilecek olan ülkeye göre farklılık göstermektedirler. Au-Pair olarak birlikte yaşanılan aile, mutfak masraflarını ve temel ihtiyaçları karşılar ve buna ek olarak az miktarda harçlık verir. Au Pair deneyimi, yurt dışında uzun bir süre yaşama, arkadaşlıklar kurma ve yabancı bir kültürü öğrenme deneyimidir.

Öte yandan programa katılanlar, kendi ülkeleri döndüklerinde edindikleri yabancı dil sayesinde iş dünyasında da tercih edilecek adaylar konumuna gelmektedirler.

Ev sahibi aile, sizi bir hizmetçi veya ücretli olarak değil, ailenin doğal bir bireyi olarak kabul etmeli, sizden ağır ev işleri istememelidir. Aile, gerekli donanıma sahip ve bir kişinin rahatlıkla kalabileceği bir odayı Au-Pair’e tahsis etmek zorundadır. Aile, Au-Pair’in beslenme, barınma, temizlik ve diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Aile, harçlığınızı (haftalık veya aylık) zamanında ve eksiksiz ödemek zorundadır. Aileler, yanlarında kalan Au-Pair’e kötü muamelede bulunamaz ve görevleri dışında çalıştıramaz.

Maalesef, Aupair imkani ile nerdeyse sifir maliyetle yurtdisina cikmak, dil ve egitim almak genclerimiz tarafindan yeterince bilinmemekte ya da tercih edilmemektedir. Uzulerek soylemeliyim ki bu gibi imkanlar varken genclerin cogu, yasadisi bir yol ile yurtdisina cikmayi ya da hicbir somut gerekceleri yok iken iltica secenegini kullanmayi tercih etmektedir.

Asagida sartlari yasiyan ozellikle genc kadinlarin, nerdeyse sifir maliyet ile dil ogrenme ve egiitim alabilecekleri bir secenek olan Aupairi incelemelerini ve bu fiesat ile yurtdisina cikmalarini tavsiye ediyorum.

Başvuru Koşulları
18-27 yaşları arasında olmak
En az lise mezunu olmak (Üniversite mezunları tercih edilmektedir.)
Temel düzeyde İngilizce bilmek
Bekar olmak (Hiç evlenmemiş olmak)
Çocukları seven, ev işlerine yatkın bir yapıda olmak
Problemleri çözebilen, esnek ve uyumlu bir kişilik yapısına sahip olmak.
Sigara içmemek ve sürücü ehliyeti sahibi olmak tercih edilir.
Erkek adayların başvurusu kabul edilir. Ancak yerleştirme suresi 3-4 ay sürebilir.

MELIK BAYAT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir