FEDASIL ”BARINMA BEKLEME LISTESINE” KARSI DAVA ACABILIRSINIZ

Belcika, sadece bekar erkek/kadinlarai degil cocuklu ailelere de hemen barinma alani saglayamiyor. Iltica muracaatinda bulunan kisiler https://www.fedasil.be/nl/wachtlijst sayfasindan online olarak bekleme listesine yazilmasi gerekiyor.
Bekleme listesine yazilan cocuklu ailelere, hasta ve sakatlara oncellik taninacaktir.
 
BELCIKA'da bir yılı aşkın süredir devam eden sığınmacı krizinde devlet ve Fedasil, çeşitli ulusal mahkemelerce 8 bin 600 kez suçlu bulundu. Tümünde toplam 168 milyon euro ceza ödemesi gereken Belçika devleti ve ilgili kurum, ödeme yapmayı reddetti. Bu nedenle Fedasil'in mobilyalarına haciz de geldi. Devlet, mülteci kabul merkezlerinin kapasitelerinin dolmasını gerekçe gösteriyor.

AİHM, bugüne dek 5 kez yüzlerce sığınmacıya barınma sağlamaması nedeniyle Belçika aleyhine ihtiyatı tedbir kararı aldı. Fedasil'in bekleme listesinde 2 bin 700 kadar kişi bulunuyor. Bu kişilerin çoğu başkent Brüksel'de sokaklarda kalıyor.

Diger taraftan Uluslararası Af Örgütü de, Belcika ilgili makamlarınin krizin uzamasına göz yumduğunu 'devletin yükümlülüklerine tamamen aykırı şekilde, çocuklar da dahil olmak üzere, yüzlerce sığınmacıyı sokakta bırakarak binlerce mahkeme kararını ve hukukun üstünlüğünü hiçe saydığına, ihmalkar ve sorumsuz davrandığına' dikkat çekmişti. 


Fedasilin insan haklari evrensel bildirgesi ve cenevre sozlesmesine aykiri olan bu uygulamasina karsilik olarak barinma hizmeti sunulmayan her multeci dava cabilir ve taminat talebinde bulunabilir. 
melikbayatlaw.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir