COCUK BAKIMI PRIMI VE EMEKLILIK HAKKI – ALMANYA

Almanya'da dogum yapan-cocuk bakimini ustlenen anne-babaya EMEKLILIK imkani.
Almanya'da doğan her bir çocuk için, emeklilik sistemine puan işleniyor. Örneğin bir çocuk yetiştirme süresinin bir aylığı 0,0833 olarak hesaplanıyor. Bir yılda bu 1 puan ödeme noktası getiriyor. Çocuk yetiştirme süreleri 10 yaşına kadar hesaplanıyor. Bunun sonucunda 1 Ocak 1992'den önce doğan her bir çocuk için, ebeveynlerin emeklilik hesaplarına 2.5 yıla kadar çocuk yetiştirme kredisi isleniyor.  92'den sonra dogan her cocuk icin ise bu süre 3 yil olarak duzenlenmistir.
2014 yilinda yapilan kanun degisikligi ile 1.1.1992 yili oncesi cocuk dogurmus kadin icin normalde 1 yil verilen yetistirme kredisi  her cocuk icin once 2 yila cikarilmis, 2018 yilinda kabul edilen kanunla ile bu kez dogum yapan anneye cocuk yetistirme sigortalilik prim hakki 2.5 yila cikarilmistir.
1.1.1992 yilindan sonra dogan-bakimi yapilan her cocuk icin ise 3 yil cocuk yetistirme primi hakki verilmistir.
Almanyada emekli olabilmek icin enaz 5 yil sigorta primi yatirmis olmaniz gerekmektedir. Yani 1 cocuk 1992 oncesi 1 cocuk 1992 yili sonrasi dogurmus iseniz; 5 yillik sigortalilik suresi dolan anne hic calismamis olsa bile cocuk yetistirme primlerini saydirarak emekli olabilecektir.
Çocuk yetiştirme sürelerinin, emeklilik sistemi açısından hesabı doğumla başlıyor ve çocuğun 10 yaşına gelmesiyle kesiliyor. 1992'den önce doğan çocuk başına 85 euro, 1992'den sonra doğan ilk çocuk için 171 euro, ikinci çocuk için 251 euro yatırılıyor.
Diger taraftan Turkiyeye kesin donus yapan anne icin, sigorta surelerini birlestirtirdiginde ilk sigortalilik tarihi olarak Almanyada cocuk bakimi primi hakkini elde etttigi tarih baz alinacagindan bu hak ayni zamanda erken emeklilik yolunu da acacagindan sigortali, yas ve prim suresi problemine de takilmayacaktir.
Bu primin hakkedilmesi icin Cocuk Bakim suresinin Almanyada gecirilmesi gerekmektedir. Bu arada her ne kadar dogum yapan anne tabiri kullaniliyorsa ise de bu hak bakim nedeniyle verilen sigorta  primi oldugu icin cocuga kendisinin baktigini ispat eden baba da ayni anne gibi tum bu haklardan faydalanabilecektir. Diger taraftan Anne ve baba emekililik sureleri acigi kadar bu sureyi ihtiyaclari kadar paylasabilirler.
Bu haktan istifade etmek isteyen Türkiye'ye yerleşmiş gurbetçiler, V0800 Formu denilen formu doldurarak, Almanya'da kayıtlı oldukları emeklilik kasasına (Rentenversicherung) başvurmalı. Bu başvuruda geriye dönük 10 yıllık ‘Çocuk yetiştirme emeklilik payı’ da talep edilebiliyor. Başvuru, Türkiye'de emekli olurken ya da emekli yaşına gelindiginde yapılabilir.
Elbette sadece basvuru yapmak yetmeyecektir. Basvuru esnasinda talep eden kisi, cocuk bakimi ile ilgili tum delilleri de sunmasi gerekmekedir.
melikbayat.hukuk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir